úterý 4. března 2014

Jak jsem dělala Makronky


Dlouhou dobu jsem přemýšlela, že je vyzkouším sama upéct, ale po přečtení diskuzí u receptů na internetu jsem to nakonec vždy vzdala. Dost často jsem se dočtla, že makronky popraskaly, byly duté, nevyběhla jim "nožička",  jsou suché apod. Až včera jsem se téměř po roce odhodlala.

Co mi ale u receptů  nejvíc vadí je to, že každý, na který se podívám, má jiné poměry ingrediencí.  To mne vždy rozhodí natolik, že se nikdy nevydám cestou jednoho konrétního  receptu, ale zanalyzuji jich víc a udělám malé obměny, vyberu si takovou svou zlatou střední cestu...

Můj včerejší recept tedy byl tento:

200 g mandlové moučky

200 g moučkového cukru
3 bílky
100 g cukru krupiceMandlovou moučku a moučkový cukr jsem smíchala a prosela, co neprošlo jsem ještě pomlela v mixéru, aby směs byla maximálně hladká. Bílky by měly být hodně odstáté a měly by mít pokojou teplotu (to už jsem tedy zcela nestíhala, nechala jsem tedy bílky odstát v misce asi hodinu). Po té jsem začala bílky šlehat v mixéru, sníh by neměl být úplně tuhý, do něj jsem pak postupně přidávala cukr krupici  a dál šhlehala.


Optimální výsledná konzistence je, že se tvoří hladké špičky. K této směsi jsem pomalu ručně za pomoci stěrky přimíchávala moučku. U makronek platí nemíchat málo a nemíchat moc. Když jsem měla pocit, že to bude tak akorát, pustila jsem se do aplikace koleček na pečící papír. Všichni radí aplikovat těsto pomocí cukrářského sáčku. S ním ale mám zatím zkušenosti spíš negativní, spousta těsta ztracená rozmatlaná v pytlíku, já nešťastná, výsledek neslavný. Dělala jsem tedy kolečka jen od oka lžičkou a celkem to šlo.


Za zásadní moment považuji bouchnutí a schnutí. S každým plechem jsem pětkrát bouchla o stůl, aby se uvolnily případné bublinky. Optimální je pak nechat plech stát 30-45minut. Povrch makronek nesmí před vložením do trouby lepit, to jsem zvládla. Poslední úskalí představuje pečení - já pekla na program horký vzduch při teplotě 160 stupňů. Je nutné troubu pořádně předehřát, aby teplota byla co nejstálejší, je nutné vyvarovat se náhlých změn teplot, otevírání trouby během pečení apod. Pekla jsem každý plech zvlášť vždy 15 minut a výsledek je zde. Povedlo se, nožka vyběhla, makronky nejsou duté ani popraskané. Uvnitř jsou naopak krásně šťavnaté a mazlavé. Pak už jen zbývalo naplnit je krémem.

Na krém:

200g mascarpone

100g másla
100g cukru moučka


Stačí vše vyšlehat a ochutit. Příchutě jsem připravila 4: kávovou, kakaovou, vanilkovou a s pistáciemi. Osobně bych mohla mít krém o dost méně sladký, takže příště dám cukru méně.

Dobrou chuť, ivon :)


Žádné komentáře:

Okomentovat